Akşam Lisesi Nedir?

Akşam Liseleri, ortaokul mezunlarına, lise eğitimine hiç başlamayanlara, lise eğitimini yarıda bırakanlara, Örgün eğitim hakkını (Lisede 2 sene üst üste sınıfta kalmak) kaybedenlere, açık öğretim liselerinde okuyanlara, beklemeli öğrencilere, 18 yaşını doldurmuş ama lise okuma hakkını kullanmamış öğrencilere, lise diploması alabilmeleri için eğitim ve öğretim veren özel okullardır. 

Liseden mezun olabilir ve Üniversiteye gidebilirler. Akşam Liselerinde Yaş sınırlaması yoktur. Yukarıda ki şartları taşıyan her öğrenci yaşı kaç olursa olsun Akşam Liselerine kayıt yaptırabilirler. Akşam Lisesi öğrencileri askerlik yoklaması geldiğinde halen akşam lisesinde öğrenci ise C2 belgesi düzenleyerek askerliklerini 22 yaşına kadar tecil ettirme hakkına sahiptir.

Akşam liselerinde eğitim ve öğretim yüz yüzedir. Ders başlama saatleri akşamları mesai saati bitiminden sonradır.

Özel Akşam Liselerinde Yaş Sınırı Var mı?

Özel akşam liselerinde üst yaş sınırı yoktur. Yaşınız üst sınır olarak kaç olursa olsun, akşam liselerine kayıt olma kriterleriniz de uygunsa yaş sınırı aranmaz.

Ancak alt yaş sınırı vardır. Ortaokulu bitiren öğrenci direk akşam lisesine yazılamaz. Burada 18 yaş sınırı aranır. 

Akşam Liseleri Kaç Yılda Biter?

Özel Akşam Liseleri 4 yıldır. Özel akşam liseleri yüz yüze eğitim ve öğretim veren okullardır. Öğrencilerin başarılı olması durumunda her eğitim ve öğretim yılında bir sınıf geçerler. Dolayısı ile 9. Sınıftan başlayan bir öğrenci 4. Yılın sonunda mezun olur.